Barbeküler
Barbekü Çeşitleri

Barbeküler

İlk çağlardan günümüze uzanan pişirme yöntemleri, pek çok kez değişime uğramış olsa da barbekü kültürü yüzyıllara dayanmaktır. Çoğunlukla mangal ile benzerlik gösteren ancak günümüz modern mutfaklarına uyumlu bir pişirme yöntemidir. Kalabalık sofraların, eğlence ve etkinliklerin aranan lezzetlerini hazırlamanızı kolaylaştırır. Kullanabileceğiniz ürün çeşitliliği ve pişirme avantajlarıyla barbekü, her damağa uygun farklı menülere açıktır.

Barbekü lezzetine ulaşmak içinse zamanınızı restoranlarda harcamanıza gerek yoktur.  Et, balık ve sebze gibi aklınıza gelen her çeşit barbeküyü evinizde hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey alanında uzman bir markayı seçerek ideal barbekü tasarımına karar vermeniz olacaktır. Bununla birlikte barbeküler hakkında bilgi sahibi olmak seçimlerinizde iyi kararlar vermenizi sağlar.

Barbekü Nedir? Modelleri Nelerdir?

Barbekü en genel tabiriyle bir pişirme yöntemidir. Mangal ızgarasındaki et pişirme özelliğiyle birlikte sebze ve meyve gibi vegan lezzetleri de pişirebilme kapasitesine sahiptir.  Barbekü modelleri ise sadece restoranlarda bulabileceğiniz bu lezzetleri evinize taşımanızı sağlar. Çoğunlukla açık balkonlara örme duvarla yerleştirilen mangal köşelerinden çok daha farklıdır. Barbekü modelleri evinizde kullanabileceğiniz alanlar için farklı şekil ve yapılara sahiptir. Genellikle:

  • Elektrikli barbekü
  • Gazlı barbekü
  • Kömürlü/odunlu barbekü olmak üzere model çeşitleri bulunmaktadır.

Kullanım amacına göre her biri farklılık gösterse de ızgara lezzetine ulaşmanın en iyi yolu kömürlü barbeküdür. Geleneksel mangal etkisini de rahatlıkla bulabileceğiniz odun ateşinin en verimli kullanım şeklidir. Aynı zamanda kullanıcıların büyük bir bölümü de kömürlü barbeküyü tercih etmektedir. 

Barbeküler,  ister sabit bir alanda ister balkon, bahçe ve teras gibi farklı mekânlarda kullanılmaya uygundur. Ayrıca farklı boyutlu ve hacimli olanları da mevcuttur.  Önemli olan ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak ideal barbekü modeline karar vermenizdir.

Barbekü Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Barbekü, lezzet şöleni sunmanın yanında sağlığı da doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle tercih edeceğiniz barbekü modelinde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

  • Öncelikle hem pişirilecek ürünler için hem de açık havada kullanılacağından paslanmaz materyallerin tercih edilmesi önemlidir.
  • İkinci olarak da dikkat edilmesi gereken önemli nokta ihtiyaçlarınızdır. Kullanım alanından, pişirme özelliklerine kadar her bir durum aslında ihtiyacınızı yansıtacaktır.
  • Rahat hareket alanı için tekerlekli bir sistemi olmalıdır ya da devrilme gibi olumsuzluklara karşı sabitlenmesi gereklidir.
  • Ürünlerin bozulmaması için iyi bir havalandırma sistemi olmalıdır.
  • Yanma tehlikesine karşı da barbekünün etrafında yüksek ısıya dayanıklı tutucular bulunmalıdır.
  • Bahçe gibi mutfağa uzak kullanım alanlarında tercih edilecekse de tezgâhlı barbekü modelini uygun olur.
  • Aynı zamanda yine kullanım amacına bağlı barbekünün kapaklı ya da kapaksız olmasına da özen gösterilmelidir.

Yukarıdaki dikkat edilmesi gerekilen unsurlar genellikle her barbekü modeline uygun genel kullanımlar için değerlendirilmiştir. Hacmi ve görselliği gibi özellikler daha çok kişiden kişiye değişen unsurlar olduğundan yine kullanım alanınızı göz önüne alarak değerlendirebilirsiniz.

Bilgi Alın