Tezgahsız Barbeküler
Tezgahsız Barbekü Çeşitleri

Tezgâhsız Barbekü

Gerçek mangal tadını ve daha fazlasını tatmak için ihtiyacınız olan tek ürün barbeküdür. Odun veya kömür ateşinde ideal ısıya ulaşan barbekü sayesinde ızgara keyfini yanınızda taşıyabilirsiniz. Evinizin balkonunda, bahçesinde ve de terasında dilediğiniz barbekü partisini vermeniz mümkündür. Her aileye ve etkinliğe yeterli sayıda hazırlık yapabilirsiniz. Aynı zamanda barbekü için mangaldan farklı olarak sebze ve meyve gibi alternatif seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Pek çok çeşidi olan barbekü modellerinden tezgâhsız barbekü ise kullanım alanında ferahlık sağlar. Tezgâhının olmaması genel barbekü bölümlerinin olmadığını göstermez.  Bir barbeküde olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Bununla birlikte tezgâhsız olmasının kullanım alanları için pek çok avantajı da mevcuttur.

Öncelikle tezgâhsız barbekü ekipmanlarına, bölmelerine daha sonrasında da avantajlarına bakalım. Böylece barbekü modelinin kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza uygun olup olmadığını rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Tezgâhsız Barbekü Özellikleri

Klasik ızgara ve pişirme aşamalarına uygun tezgâhsız barbekü genel olarak mutfak tezgâhı görünümünden uzaktır. Sanıldığının aksine barbekülerin ihtiyaç duyduğu diğer bölmelerden bağımsız değildir. Daha iyi anlaşılması ve kullanım alanlarının değerlendirilmesi için özelliklerinden sırasıyla bahsedelim.

  • Çoğunlukla iki ana bölmesi bulunmaktadır.
    • Alt kısımda kömür ya da odun gibi yanacak malzemelerin kolay temin edilmesi için bir depolama alanı vardır. Bu alanın barbekünün boyutuna göre genişliği ve uzunluğu değişebilir.
    • Üst kısım ise pişirme alanı olarak kendi içerisinde bölümlüdür. Isı ihtiyacı için köz oluşturacak bir altlık vardır. Köz haline gelen ateşin üzerine ürünleri yerleştirmeniz içinse bir ızgara bulunmaktadır. Bu sayede közlerin temizlenmesi kolay olurken ateş dumanı da ürünlerle temas etmez.
  • Pişme alanının üzerinde havalandırma boşluğu vardır. Yüksek ve geniş tutulan bu alandan ise yukarıya doğru daralan bir baca uzanır. Böylece pişirilen ürünlerin kokusu bulunduğunuz ortamdan çok daha uzağa götürülmektedir. Dolayısıyla koku etkisinde kalmadan keyifli bir barbekü etkinliği yapabilirsiniz.

Tezgâhtan bağımsız olması sadece mutfak gereçlerini barbekü ile bütünleştirmez. Ancak barbekü yapmanızı engelleyen hiçbir olumsuzluk da yaşamazsınız. Tezgâh istemiyor fakat bir alan ihtiyacınız varsa da üst bölmenin yan tarafına küçük bir uzantı eklenmiş model vardır.

Bu özelliklerin yanı sıra pişirilme alanı olan üst kısımda fırınlı seçenekler de mevcuttur. Köz alanını kontrol edebildiğiniz bölmenin hemen üstünde 2 parçadan oluşan kapalı fırın bölmeleridir. Alt kısımda iki kapaklı geniş ve yüksek genel pişirme alanı, üzerinde ise daha alçak ikinci bir fırın bölmesi bulunmaktadır. Bu seçenek aynı anda birden fazla menü hazırlamak isteyenler için tasarlanmıştır. Kalabalık etkinliklerde vazgeçemeyeceğiniz bir alternatiftir.

Tezgâhsız Barbekü Avantajları 

Barbekü tercihlerinde değerlendirebileceğiniz birçok seçenek olsa da önemli olan ihtiyaçlarınızdır. Bunun için sizlere tezgâhsız barbekü sahibi olduğunuzda elde edebileceğiniz avantajları sıralayacağız.

  • İlk olarak tezgâhlı seçeneğine göre daha pratik bir kullanımı olduğunu söyleyelim. Özellikle dar alanlar için hemen uyum sağlayan kolay taşınabilir bir yapısı vardır. Bu sayede etrafına eklemek istediğiniz farklı materyaller için de zorluk yaşamazsınız.
  • Tek bir bütünlük içerisinde olmasının yanında temizliği ve bakımı da kolaydır.
  • Dilerseniz tekerlekli modelleriyle barbekü keyfinizi istediğiniz mekâna taşıyabilirsiniz. Dilerseniz de sabit ayaklı yapısıyla her daim uğrak yeriniz olan barbekü alanını tasarlayabilirsiniz.
  • Tezgâhsız olmasının bir diğer avantajı ise kalabalık barbekü etkinlikleridir. Çoğunlukla eğlence aktivitelerinde kişi sayısı için beklenmedik artışlar olabilir. Böyle durumlarda tezgâhsız barbekü etrafta çok yer teşkil etmediğinden alan konforunuz olacaktır.

Özelliklerine ve de avantajlarına baktığınızda barbekü yapmanızı engelleyecek hiçbir olumsuzluk olmadığını görebilirsiniz. Sadece barbekü yapmak için nasıl bir alan tercih ettiğiniz önemlidir.

Bilgi Alın