Tezgahlı Barbeküler
Tezgahlı Barbekü Çeşitleri

Tezgâhlı Barbekü

Fransızca kökenli bir kelime olup Türk toplumunda mangalın karşılığına alan barbekü, geniş bir kesim tarafından benimsenmiştir. Her ne kadar mangala karşılık geldiğini söylesek de aslında mangaldan çok daha fazlasıdır. Isı dengesi yapabildiğiniz ve ızgara üzerinde birden fazla farklı ürünü aynı anda pişirebildiğiniz bir sisteme sahiptir. Barbekü modelleri arasında değişen aksesuarlarla da çoğu zaman ocak sistemi kurabilirsiniz.

Çok amaçlı genel bir kullanımı olmakla birlikte barbekü için kendi mutfağınızı da oluşturabilirsiniz. Barbekünün dış mekânda kullanıldığını ve bu nedenle mutfak ile bağdaştırmakta zorluk yaşadığınızı anlayabiliyoruz. Ancak tezgâhlı barbekü seçiminizle dilediğiniz mutfak araçları hemen yanınızda olacaktır. Tasarım itibariyle tezgâh, çekmece ve lavabo gibi eklentileri olan geniş bir barbekü düzeneğidir.

Evinizde farklı bir atmosfer havası oluşturmanız ve restoran etkisinde hazırlık yapmanız için ideal bir seçenektir. Tasarım özellikleri ve kullanım avantajlarıyla konfor alanınızdan uzaklaşmaya gerek duymazsınız. Dilerseniz sırasıyla ürün özelliklerine sonrasında da elde edeceğiniz avantajlarına göz gezdirelim.

Tezgâhlı Barbekü Özellikleri

Et, deniz ürünleri, sebze ve meyve gibi genel bir pişirme alanına sahip barbeküyle dünya mutfaklarını evinize taşırsınız. Pek çok kolaylığı olan tezgâhlı barbekü özellikleri:

  • Öncelikle barbekü için ihtiyaç duyacağınız pişirme alanı modelin ana hattını oluşturur. İki ana bölmeye ayrılmıştır. Alt kısmında barbekü ateşi için ihtiyaç duyacağınız yanacak malzemelerin (odun, kömür gibi) depolama alanı vardır. Dilerseniz bu alanı açık tercih edebilir dilerseniz de dolap kapaklarıyla görüntü bütünlüğü oluşturabilirsiniz.
  • Depolama alanının üzerinde ise pişirme işlemeni yapabileceğiniz sistem kuruludur. Ateş yakılması için bir taban bulunmaktadır. Bu taban yanan ürünlerin köz haline gelmesini sağlarken kontrol edebilmeniz için de ayrı bir kapak sistemine sahiptir. Bu sayede belli aralıklarla kapağı açıp közleri kontrol edebilir ve temizleyebilirsiniz.
  • Ateşin üzerine yerleştirilen ızgara, pişirme alanını başlatır. Yukarıya doğru uzun ve geniş bir alandır. Tercihinize göre bu alanı fırınlı olan modeli üzerinden de değerlendirebilirsiniz. Çoğunlukla açık olan pişirme alanı farklı modellerde kapalı sistemi sayesinde fırın özelliği de gösterir. Pişirme alanı iki kapakla kapatılıp üzerine fazladan bir bölme yerleştirilerek fırın özelliği kazandırılır. Kapaklı tercih etmek ancak fırın kullanmak istemezseniz de dileğiniz şekilde kullanabileceğiniz fırınsız kapaklı barbekü modeli de mevcuttur.
  • Pişirme alanından yukarıya doğru uzanan dar bir baca sistemi de vardır. Tüm bu yapısıyla ürün geleneksel barbekü özelliğine sahiptir.
  • Diğer yandan barbekü ile bütünlük gösteren sol tarafa yerleştirilmiş bir tezgâh vardır. Tezgâhın alt kısımları dolap ve çekmecelere ayrılmıştır. Üst kısmında ise geniş bir çalışma alanı ile mutfak lavabosu ve musluğu bulunmaktadır.

Son özelliğin eklenmesiyle birlikte tezgâh sistemi barbekü ocağıyla buluşturulmuş olur.

Tezgâhlı barbekü Kullanım Avantajları

Mutfağınızı yanınıza almanızı sağlayan tezgâhlı barbekü ile hazırlıklarınızı kolaylaştıracak avantajları değerlendirelim.

  • İlk olarak barbekü hazırlığında dilediğiniz her malzeme elinizin altında olacaktır. Sürekli olarak mutfaktan eşya taşımanıza veya barbekü etrafında dağınıklık oluşturmanıza gerek yoktur.
  • Düzenli, her şeyi bulabileceğiniz bir yapısı vardır. Bu sayede de kullanım sonrası toparlamak ve temizlemek kolaylaşır.
  • Hem hazırlık aşamasında hem de temizlikte işinizi kolaylaştıran bir diğer avantajı ise mutfak lavabosu ve musluğudur. Uzantılar aracılığıyla barbekünün etrafına su getirmenize gerek yoktur. Her daim elinizin altında kullanıma hazır su ve gider ihtiyacınız karşılanır.
  • Çekmeceleri ve dolaplarıyla da barbekününüz depolama alanlarını genişletmiş olursunuz.
  • Pişirme alanıyla lavabo arasına bırakılan tezgâh üzerinde ise doğrama, marina etme gibi aşamaları genişçe gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu özellikler dış mekânda ulaşabileceğiniz mutfak avantajını barbekü ile bütünleştirmektedir.

Bilgi Alın